Krótko o dobrych dentystach - Dobry dentysta

stomatolog cieszyn

Nikogo nie trzeba z pewnością przekonywać

Nikogo nie trzeba z pewnością przekonywać o tym jak ważne oraz istotne jest to, aby w sposób odpowiedni dbać o nasze uzębienie. Jest to bowiem już nie tylko kwestia szeroko rozumianej estetyki, lecz przede wszystkim zdrowia

Krótko o dobrych dentystach - Dobry dentysta stomatolog cieszyn
. Nieleczone zęby mogą niestety powodować bardzo poważne komplikacje zdrowotne włączając w to nawet śmierć pacjenta! O czym więc musimy pamiętać jeśli chcemy cieszyć się zdrowym uśmiechem przez wiele lat? Przede wszystkim należy regularnie odwiedzać stomatologa. Pamiętajmy, że dentysta nie jest naszym wrogiem tylko przyjacielem i na prawdę nie warto jest się go bać. Oczywiście rzadko kiedy sam proces leczenia można zaliczyć do przyjemnych jednak dzięki rozwojowi współczesnej techniki przebiega ono coraz mniej boleśnie. Jasno należy zatem podkreślić, że stomatologia bardzo mocno korzysta ze ze skoku cywilizacyjnego, którego jesteśmy w ostatnich latach świadkami. Aby dodatkowo zminimalizować obawy przed wizytą stomatologiczną warto także wybierać lekarzy do których mamy zaufanie. Z pewnością dużo łatwiej jest się poddać leczeniu u kogoś kogo po prostu dobrze znamy. Dobrze jest również, jeśli wybrany przez nas specjalista posiada także wiedzę na temat tak zwanego leczenia kanałowego. Endodoncja bo tak się nazywa ten proces w fachowym języku jest stosowana obecnie coraz częściej i jak pokazuje życiowa praktyka niejednokrotnie jest swoista ostatnią deską ratunku dla naszego zęba. Na sam koniec warto dodać, że przy wybieraniu stomatologa nie kierujmy się wyłącznie ceną, gdyż najważniejsza jest odpowiednia jakość leczenia.


Plomba wieńczy dzieło

Stomatologia jest prężnie rozwijającą się dziedziną medycyny, co nie dziwi, jako że zapotrzebowanie na usługi dentystyczne wcale nie maleje. Największą plagą wydaje się być próchnica, choroba zakaźna, która w sposób nieodwracalny niszczy tkankę zęba i demoluje uśmiech. Warto pamiętać, że nieleczone zmiany próchnicze grożą nie tylko utratą zęba, ale i znacznie poważniejszymi konsekwencjami.

Gdy mnożące się w jamie ustnej drobnoustroje dostaną się do krwiobiegu, a potem do trzustki, są w stanie zakłócić pracę komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie insuliny i zapoczątkować rozwój cukrzycy typu 2. Podobnie rzecz się ma z nerkami, które mogą zareagować zapaleniem kłębuszków nerkowych, czy sercem, które również może poważnie ucierpieć.

Pewne pociesznie niech stanowi fakt, że często nawet poważnie próchniczo zmienione zęby da się jednak uratować. W przypadku zaawansowanych zamian próchniczych dentysta zaleci leczenie kanałowe, tzw. endodontyczne. Lekarz najpierw usunie chore tkanki, dostając się do komory zęba, po czym przystąpi do oczyszczenia kanałów zębowych. Procedura wymaga szczególnej staranności, ale to od niej w dużej mierze zależy powodzenie leczenia. Końcowym etapem jest wypełnienie zęba plombą.

Nowoczesna endodoncja posługuje się coraz doskonalszym sprzętem, który usprawnia proces leczenia, skracając go. Zabiegi ratujące nawet bardzo zaniedbane, chore zęby przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym, tak aby leczenie kanałowe uczynić jak najbardziej komfortowym dla pacjenta.


Nie każdy z nas przecież musi

Wiele osób, które zetknęły się z trudnym słowem jakim jest endodoncja zdaje się zastanawiać czym właściwie ona jest i co ono oznacza? Aby więc nieco rozjaśnić wszelkie wątpliwości w tym temacie prezentujemy krótki artykuł właśnie na ten temat. Nie każdy z nas przecież musi mieć równie fachową wiedzę co dentysta a zawsze warto poszerzać swoją wiedzę. Endodoncja zatem to nic innego jak dział stomatologi, który zajmuje się diagnozowaniem a także wdrażaniem odpowiedniego leczenia chorób miazgi zęba a także chorób tkanek okołowierzchołkowych. Do podstawowej metody jaką możemy tu wyróżnić należy tak zwane leczenie kanałowe. Z tego typu formą pomocy z pewnością zetknęło się już wielu z nas, gdyż takie zabiegi coraz częściej są wdrażane w celu ratowania naszych zniszczonych zębów. Takie leczenie zwykle wykonywane jest przy użyciu niezwykle cienkich narzędzi piłująco-penetrujących. Co ciekawe ich grubość to zaledwie od 0,06 mm do 0,40 mm. Bardzo często w tego typu leczeniu stomatologia wspomaga się dodatkowymi urządzeniami takimi jak chociażby mikroskopy. Pozwalają one bowiem specjaliście na jeszcze dokładniejsze zbadanie wszelkich nieprawidłowości i dzięki temu na obranie jeszcze skuteczniejszej strategii walki z chorobami przyzębia. Ważnym wsparciem dla przytoczonych powyżej działań jest także diagnostyka rentgenowska. Wykonywanie leczenia endodontycznego zalecane jest między innymi w przypadku wystąpienia bardzo głębokich ubytków spowodowanych próchnicą czy też przy wystąpieniu martwicy miazgi.